6 tipů jak si zpříjemnit a užít tvoření

Lis 9, 2018 | DIY - tipy a návody

Dneska tady mám počteníčko pro holky:) Chtěla jsem napsat pro holky, které rády tvoří. Ale… Už jsem se setkala i s tím, že některé to ještě neví, že je tvoření tak nadchne. To jsem zažila na tvořivém workshopu pro nevěsty, kde mi nevěsty říkaly, jaký je to stříhání do papíru uklidňující relax a že je to nikdy předtím nenapadlo, jak to může být fajn. Takže čtěte i vy, kdo zas tak často těmto činnostem neholdujete:)

Miluju tvoření. Čas, který mám jen sama pro sebe, tvořím, vymýšlím, je mi jedno, že zrovna venku prší, je mi jedno, co je za den a kolik je hodin, nikam nespěchám, nic jiného pro mě v tu chvíli neexistuje. Jen moje vlastní pohoda a můj vlastní čas pro sebe.

Není to tak ale vždycky, že si tvoření užívám, občas je to trochu v presu. Ale vím, jak příjemnou atmosféru k tvoření navodit a jak se dostat do módu tvořivého relaxu.

Jak si tvoření zpříjemnit a užít:

1) Příjemné prostředí

Nevím, jestli to budete chtít slyšet zrovna takle na úvod a nevím, jestli zrovna ode mě to sedí… No, zkusim to: příjemné prostředí = mít uklizeno. Prosímvás ne nutně celý byt, ale alespoň tu část, kde zrovna tvoříte. Možná to zní divně, ale dělá to vážně hodně. Když si tvoření rozložíte třeba v kuchyni na stole, ale linku máte plnou neuklizeného nádobí, bude vás to rušit. Já vím, že nepořádek nemluví ani nemá nohy a nikam neodejde. Ale právě proto, budou vás rušit myšlenky typu „musím spěchat, ještě mě čeká úklid, vaření atd.“ a tvoření si moc neužijete.

Další rada – pokud potřebujete, ukliďte i přítele/manžela, děti, zvířata:) To samozřejmě v případě, že by hrozilo, že budou vaši pohodu narušovat. Někdo je rád za společnost, tak je to v pořádku. Já si třeba někdy u tvoření ráda povídám a jsem ráda, když tu společnost mám. Ale je pro mě důležitý, aby zbytek rodiny byl ve chvíli, kdy si chci tvoření užít, také v módu pohoda klídek. Když to tak není, radši si tvoření odložím na dobu, kdy jsem doma sama.

2) Přichystejte si…

Než začnete tvořit, přichystejte si, všechno co budete potřebovat. Líp se pak do tvoření ponoříte a nebude vás rušit, že musíte neustále pro něco odbíhat. A také nachystejte si všechno, co budete potřebovat k pohodičce- takže kávička, čaj, vínko. Co máte nejraději? Přichystat si můžete i něco na zub. Ale pozor, ať si pak neumatláte své výtvory.

A svíčky. Ty jsou na krásnou atmosféru taky super. Jen bacha, ať vám něco neblafne. Na to jsem taky občas expert.

3) Filmy, seriály, hudba…

Já osobně mám moc ráda u tvoření něco poslouchat – někdy to jsou audioknížky, hudba, někdy inspirativní podcasty nebo videa. No a pak taky seriály! Ty si k tvoření pouštím, když chci mít totální pohodu a je mi jedno kolik času u toho strávím.  Zkoukla jsem tímto způsobem už několik celých sérií seriálů. Luxusní relax. Doporučuji:)

4) Mobil z dosahu

Kdybych teď napsala „zákaz mobilů“ a že já ho vždycky uklízím pryč z dosahu, aby mě nerušily různé zprávy, sítě atd, tak mi to asi nezbaštíte, co? Zvlášť pokud mě sledujete na  instagramu, kde svou tvorbu pravidelně dokumentujI. Ach ta doba sociální! Ano, používám u tvoření mobil, mám ráda přenést tu atmosféru z tvoření a inspirovat tak i další lidí.

Co ale nemám ráda je, že když už ten mobil vezmu do ruky, tak se zakoukám i na příspěvky dalších lidí, čtu zprávy, odepisuju a pak se na tom mobilu ztratím. Chvilku tvořím, chvilku koukám na mobil, pak zase tvořím, pak zase koukám na mobil a dělám všechno a nic. Hm, tohle fakt ráda nemám. (Tak proč to sakra Pavlíno, děláš?! Závislačka, fakt!) Takže si sama sobě u tvoření už pravidelně uděluju zákaz mobilu a povolenku na focení a sdílení si dávám jen v krátkých přestávkách. Jasný, ne vždy to vyjde. Ale je to tak fakt lepší.

A naštěstí mám krásně ukotvenou vzpomínku, která mě vždy ujistí, že to jde i jinak. Vzpomínka je z doby, kdy se sítě tolik nepoužívaly (max ICQ, pamatujete?). Tvořila jsem po večerech, po škole, po práci a nic víc pro mě v danou chvíli neexistovalo a maximálně jsem si to užívala. Dokonce jsem se i těšila na večery, kdy budu doma sama a měla už na ně naplánované, co budu tvořit. Krása, doporučuji.

5) Kamarádky

Kolik času v dnešním světě pořád někde „lítáme“? A když dolítáme a domluvíme kafe s kamarádkou, tak ji zas řekneme „Ahoj, tak teď mám čas, tak dáme kafe. Ale mám jen hodinku a pak už musím zase letět.“? Jako co to je? Proč? Pojďme zpomalit. Vůbec si nemyslím, že byla špatná doba, když ženy z vesnice večer zasedly k jednomu stolu, povídaly si a u toho drhaly peří.

Zkuste to. Naplánujte sraz s kamarádkami, na kterém budete společně něco tvořit. Kromě toho, že si v klidu popovídáte, tak opravdu vědomě zpomalíte, užijete si čas spolu zase trochu jinak. Naučíte se něco nového od sebe navzájem. Navíc, které činnosti třeba nejdou jedné z vás, může dělat zase jiná a můžete si rozdělit práci podle toho, co bude koho nejvíc bavit.

Na takových sedánkách, můžete např. postupně vytvořit veškeré dekorace na vaší svatbu.

6) Nenechávejte nic na poslední chvíli

Tímto myslím případy, kdy máte v plánu něco tvořit k určité příležitosti – např. dárek pro někoho k narozeninám, dekorace na svatbu. Prostě tam, kde to musíte mít do určitého termínu. Tohle už se mi několikrát vymstilo, když jsem takto nechávala tvorbu na poslední chvíli. Pak už vás totiž žene čas, zmatkujete a prostě si to neužíváte. Tak moc doporučuji, dělejte tvorbu, u které je termín, s dostatečným předstihem.

Našli jste v mých tipech něco pro sebe? Nebo máte i své tipy a zkušenosti? Dejte mi vědět do komentářů.

Krásný tvořivý čas přeje,

Pavlína

 

Pavlína Hanáčková
Pavlína je zakladatelkou značky svatebních výrobků Hany Wedding. Vytváří především oblíbené doplňky pro zábavu na svatbách a oslavách. Svatební práce i život ji daly zkušenosti, nadhled a radost z tvorby. Díky tomu inspiruje nejen nevěsty, jak udělat významný den pohodový a osobitý a jak zvládat přípravy s radostí a jak si k těmto příležitostem něco jedinečného vyrobit. Je autorkou koutku svatební zábavy a svatebního průvodce zdarma 7 tipů pro pohodovou svatbu a spokojené hosty.