Vyberte stránku

Kameny – tvoření na svatbu i na doma

Zář 14, 2018 | DIY - tipy a návody, Svatební inspirace, Za spokojený život

Mám jednu takovou úchylku – všude kde jsem – v přírodě, na cestách – sbírám kameny. Občas se pro nějaký sehnu, chvíli ho nosím v ruce, „mazlím se“ s ním a pak odhodím jinam. Jindy zcela záměrně chodím po kamenité cestě, prohlížím a vybírám ten jeden NEJ, který si odnesu domů.

Co s nimi dělám? Na ty pěčlivě vybrané kameny z cest si píšu místo, kde jsem kámen našla a rok, kdy jsem na tom místě byla. Další nasbírané kameny používám na různé dekorace nebo si na ně píšu.

Tenhle článek už jsem chtěla psát vloni, dokonce k němu měla i něco nafoceno. Ale nějak jsem to odložila na někdy… Předloni jsem dokonce na téma „Co tvořit s kameny“ natočila video. Jedno z mých prvních videí. Video jsem nikdy nezveřejnila. Asi ze strachu mluvit do jůtubka jsem ho odkládala taky až na někdy. A pak se mi společně se všemi daty smazalo z počítače úplně. Nevadí.

Všechno má svůj čas a tak jsem vlastně ráda, že to píšu až teď. Můj vztah k přírodě a životnímu prostředí atd. se poslední dobou hodně vyvíjí. A tak zatímco v minulých letech bych vás nabádala, ať zajdete k řece pro kameny a vezmete si na to rovnou kbelík, tak teď vám sice dám nějakou svou inspiraci, ale i radu – vemte si jen pár kamínku, nepřehánějte to.

Tak pojďme na to. Co si z kamenů můžete vytvořit?

1. Tvoření s kameny na svatbu

Svatební jmenovky

Jednou z možností, jak využít kamíny na svatbě, je – udělat z nich svatební jmenovky pro hosty. Jednoduše na ně napište jména hostů a rozdejte na svatební tabuli. Psát můžete centropen fixem nebo fixem na krasopis. Mimochodem, kdo ovládá krasopis, tak na jmenovky ho rozhodně musí využít. (Kdo neovládá a chtěl by, tak jsou na to různé kurzy. Určitě doporučuju, mám je taky ve svém hledáčku a pokud má trpělivot usoudí, že to dá, tak se do nějakého také pustím.)

Z druhé strany kamene můžete nadepsat i vaše iniciály a datum svatby. Hosté tak budou mít památku na váš svatební den. Pro větší trvanlivost můžete nadepsané kameny přetřít bezbarvým lakem.

Jestli plánujete rozvržení zasedacího pořádku přes vyvěšený rozpis s přidělením stolů, můžete použít větší kameny, které nadepíšete číslem stolu a dáte jeden větší kámen s číslem doprostřed stolu.

Dekorace

Kameny můžete použít i jako dekorace. Sem tam je můžete nechat poházené po svatební tabuli. Můžete jimi vyplnit dno váziček nebo svícínků… Možností je víc, nechte fantazii pracovat:)

Svatební hra

Na tuto aktivitu budete potřebovat víc kamenů. Ideálně čistě bílých hladkých. (Pokud neseženete v přírodě, tak určitě seženete ve stavebninách.) Kameny umístěte do koutku se svatební zábavou.

Přidejte k nim fixy na psaní, nějakou nádobu, kam je hosté budou vkládat (třeba skleněnou mísu nebo vázu) a vzkaz pro hosty.

A o co jde? Napište hostům vzkaz, aby vám na kameny psali drobné tipy pro udržení radosti v manželství. Nejen, že se hosté zabaví, ale ještě vám zbyde váza kamenů, kterou po svatbě můžete mít doma jako dekoraci i jako studnici inspirace a pevného základu pro případné krize a špatné dny:)

2. Po svatbě – vzpomínky na líbánky

Rámeček na fotky

Je celkem jedno, kam jedete na svatební cestu nebo kde budete trávit první společnou dovolenou jako manželé. Ale určitě  doporučuju si vzpomínku na první manželskou cestu uchovat. Zkuste si třeba vyrobit rámeček na fotku z líbánek z toho, co přímo na místě najdete. Můžou to být drobné kamínky, mušle nebo i větvičky a malé šišky. Záleží na tom, kde jste a co vám to místo bude připomínat. Rámeček na fotky vyrobíte tak, že si drobné kamínky nebo cokoliv dalšího nalepíte na obyčejný rámeček. Nejideálnější na lepení je za mě tavicí pistol.

Obrázkové hraní

Tohle je tip pro kreativní duše, které si rády hrají a tvoří.  Najděte si placaté kamínky a skládejte si z nich obrázky, které vás napadnou. Můžete po kamínkách i kreslit třeba centropenem. Nakreslete si na ně váš příběh, vaše vzpomínky, poskládejte si je do obrazců – lidé, prostředí, situace… Prostě co vás napadne.

Co s takovými výtvory?

Můžete si obrázek vyfotit a poslat někomu jako váš originální pohled z cest. Můžete obrázkem někomu něco říct, vzkázat. Můžete si kamínky přilepit na papír a svůj výsledný výtvor zarámovat. A můžete takový obrázek v rámečku i někomu darovat. Nebo můžete obrázek připravit pro jinou dvojici, která bude mít svatbu a věnovat jim ho jako dárek ke svatbě. Krásné jsou i obrázky k přiležitosti narození dítěte.

Mrkněte na inspiraci, kterou jsem pro vás nasbírala na Pinterestu>>.

Vzpomínky ve skleničce

Tento výtvor vznikl takle… Loučila se mnou kamarádka, když jsem jela k moři a říká: „Já ti tak závidím. Jen tak se válet a odpočívat.“ „Si lehni doma na gauč, dej si vínko a taky odpočívej.“, navrhuju, aby jí to nebylo tak líto. „No jo, ale to moře a slaná voda…“ „Si dej mořskou sůl do vany!“ „No jo, ale ten mořskej vzduch!“ Na mořskej vzduch už jsem argument neměla. Tak nezbylo nic jinýho, než ho pochytat do skleničky a přivést jí ho. Těžko říct, jestli pak skleničku otevřela a načichala. (Asi stejně v kombinaci se zapařenýma mušlema by to to moc vůně nebyla.) Ale jako dárek a vzpomínka si myslím, že ok. Co myslíte vy? Nechte pracovat fantazii a pochytejte taky své vzpomínky do skleničky.

3. Kameny na doma

Sbírka kamenů z cest

Tak teď přichází na řadu moje kamenová sbírka. Úplně nejčastější věc, kterou dělám s kameny já, je sbírání kamenů z cest. Vždycky když jsem na nějakém místě, které stojí za uchování vzpomínky, vezmu si tam kamínek. Jen jeden. A vybírám opravdu pečlivě. Aby byl krásný a aby byl typický pro to místo. Na každý kámen si napíšu místo, kde jsem byla a datum nebo alespoň rok, kdy jsem tam byla.

Jestli cestujete víc, tak doporučuju v batohu nosit jeden centropen a psát si na to na kameny hned. Když jsem během týdne objela několik zemí a míst a házela jsem šutry do kapsy v batohu a pak to vysypala, tak jsem měla trochu guláš, ze kterého místa teda který vlastně je. Tak na to pozor:)

Doma pak kameny můžete ještě přelakovat bezbarvým lakem, aby nápis vydržel. Ale já to nedělám a nápisy drží i tak. A všechny kamínky si dávám do jedné sklenice. Občas si je prohlédnu, zavzpomínám. Ty typický tvary a barvy kamenů mě ve zpomínkách vrátí na to místo, na které bych už jinak skoro zapomněla. Prostě dělá mi tohle sbírání radost. A o to jde:)

Radosti, sny, motivace

Radosti

Tak jako jsem tady nahoře v článku psala, že máte svým hostům na svatbě napsat vzkaz, ať vám na kameny napíší tipy na radosti do manželství, tak to samé si můžete udělat i vy doma. Rozdíl je v tom, že na kamany si napíšete ty své osvědčené tipy na to, co vám dělá radost.

Proč? Protože, když jsme v běžné rutině, lehce se nám stane, že se radost ze života někam vytratí. Samá práce, povinnosti atd. a jednoho dne si řeknete „Sakra, kdy jsem naposledy udělala něco pro sebe?“ Nezapomínejte na sebe, napište si na kameny seznam činností, které vám dělají radost (ať už jen vám nebo třeba vám a partnerovi společně). Nechte si je položené někde doma a občas se u nich zastavte. Ale jako opravdu ZASTAVTE. Víte, jak to myslím, že jo?

Sny

To samé můžete dělat i se svými sny. Co byste chtěli zažít, kam jet, co si pořídit, s kým trávit čas a jak? Napište si to. Když budete mít své sny na očích, jen tak na ně nezapomenete a budete si je plnit:)

Motivace

Další co si na kameny můžete psát, jsou motivační citáty. Nebo takové ty AHA myšlenky. Prostě myšlenky, které vás nějak osvítily nebo pomohly a chcete si je připomínat. Na takovéto myšlenky narážím denně při čtení moudrých knížek, při čtení článků, příspěvků na sítích od inspirativních lidí. Občas je toho hodně a většinu myšlenek pouštím ven (i přestože mě při čtení zaujaly). Ale to nevadí.

Mám to tak, že vím, že se mi do hloubky vreje jen jedna myšlenka za pár měsíců (přestože narazim na nespočet dalších). A tak to má být. Vim, že je to vždycky ta myšlenka, která je pro mě v tu danou chvíli vhodná. Na kterou jsem správně „uzrálá“ a která mi teď právě může pomoct s něčím, co aktuálně řeším. Je to vždycky takovéto AHA zacvaknutí. A i na tyhle klíčové motivační myšlenky je místo na kameni, který s vámi může trávit čas třeba na vašem nočním stolku🙂

Tak co skamarádíte se také s kameny? Jeslti jo, tak mi napište, jak je využijete:)

S láskou, Pavlína

Pavlína Hanáčková
Pavlína je zakladatelkou značky svatebních výrobků Hany Wedding. Vytváří především oblíbené doplňky pro zábavu na svatbách a oslavách. Svatební práce i život ji daly zkušenosti, nadhled a radost z tvorby. Díky tomu inspiruje nejen nevěsty, jak udělat významný den pohodový a osobitý a jak zvládat přípravy s radostí a jak si k těmto příležitostem něco jedinečného vyrobit. Je autorkou koutku svatební zábavy a svatebního průvodce zdarma 7 tipů pro pohodovou svatbu a spokojené hosty.