Vyberte stránku

„Holky, nevíte někdo, kde stáhnout takovou tu básníčku, jak je napsáno, že chceme místo darů peníze?“ Tento dotaz čtu už poněkolikáté ve svatební facebookové skupině. Pak otevřu obálku se svatebním oznámení svých známých a najdu v ní lísteček s textem:

„Jestli si snad někdo se svatebním darem hlavu láme, potom vězte, že my dva už v domácnosti všechno máme. Potěší nás ale příspěvek v jakékoliv výši, který nám rozpočet na líbánky zvýší.“

Přemýšlím, kolik oznámení s podobnou výzvou už jsem dostala. Je jich dost. Možná by bylo jednodušší, spočítat, v kolika případech tato taktně vyslovená žádost o peníze nebyla.

Přemýšlím, jestli je to nějaká nová móda kopírovat z internetu tyto texty nebo jestli je snad v nějaké svatební příručce napsáno, že svatebním dary už nejsou IN. (V mé příručce to tedy není:))

Ze zvědavosti ještě kouknu na beremese.cz a téma dary je zde také jasné.

„My si řekneme o peníze. Těch výdajů se svatbou je dost, tak aspoň se nám to vrátí.“ Píše jedna nevěsta a další dodává „Dary radši ne! Na co by mi byly nějaký talíře, radši ať nám dají peníze, ty využijeme víc.“

Jasný, chápu, svatební dary už dnes asi nefrčí.

O zdobené křišťálové vázy, které dostáváli darem naši rodiče a prarodiče, už dnes nikdo nestojí. A riskovat, že něco takového dostaneme, to nikdo nechce. Zato peníze, ty se hodí vždycky. Na vylepšení hnízdečka lásky, na svatební cestu, na …. (doplňte si sami).

Máte to také tak? Nebo jinak?

Představte si, že od každého hosta dostanete ke svatbě peníze. Dáte si je na kupičku, spočítáte, užijete si ten pocit, že jich máte hodně. Kdy se vám to stane, že? A pak … je utratíte. Pojedete za ně třeba na dovolenou. Nebo je předáte stavební firmě při rekonstrukci bytu. Nebo si přilepšíte rodinný rozpočet a budete si více užívat – tu nějaké kino, tu nějaká večere a víno, tu nějaký větší nákup v hypermarketu…

A peníze jsou fuč! To se vám u křišťálové vázy nestane.

Tedy pokud ji nerozbijete. Pardon, křišťálové vázy už nefrčí. Ano to vím, to jsem už říkala. Dobře, tak u jiného svatebního daru.

Představte si, že každé ráno pijete čaj z originálních hrnků, které byste si sami nepořídili. A každé ráno si vzpomenete, že je to ta sada od tety Bětky. Nebo vám několikrát týdně s úklidem pomáhá váš nový přítel robotický vysavač s přezdívkou Míla od dědy Milana. Nebo si jdete užít volnou chvilku na zahradu do houpací sítě, kterou vám udělala velkou radost kamarádka Terka.

die-cup-634642__340

Paráda co? Tímto způsobem se k vám dostane spousta věcí, po kterých toužíte, ale které byste si sami nekoupili, protože u nich třeba váháte nad cenou. A co víc? Několik let si u nich vzpomenete na osobu, která vám tu věc darovala.

NÁMITKA č.1: No jo, ale my už doma opravdu všechno máme!

Opravdu je to tak? Opravdu se svou drahou polovičkou nemáte žádná přání, žádné sny? Netoužíte po něčem dalším? Nenakukujete mlsně po věcech, kterým jste dali nálepku „To by bylo pěkný, ale není to teď důležité“ nebo „To si jednou koupím, až…“  nebo „To je moc drahé“? Přemýšlejte, určitě na něco takového vzpomenete.

NÁMITKA č.2: Ale jak zajistit, aby hosté nosili užitečné věci a ne kýče a hlouposti?

Úplně stejně jako bylo popsáno na začátku. Jen místo textu o tom, že místo darů chcete peníze, dejte kartičku s textem, že máte seznam svých přání, ze kterého si hosté mohou dar vybrat.

coffee-1128136_960_720

  • Zasněte se, sepište si s partnerem seznam darů, které chcete. Vybírejte věci v různé hodnotě. Klidně i maličkosti, které vám udělají radost. Někteří hosté, kteří si nebudou moct dovolit něco velkého, je uvítají.
  • Seznam dejte pověřené osobě (např. svému sourozenci, mamince…). Na tuto osobu se hosté před svatbou mohou obracet a „rezervovat si“ věc, kterou chtějí pořídit oni.
  • Ke svatebnímu oznámení dejte lísteček s textem, že evidenci chtěných svatebních darů vede pověřená osoba a napište na tuto osobu kontakt.
  • Můžete udělat i svůj svatební web a tam seznam zveřejnit. Nebo můžete použít nějakou aplikaci nebo třeba stránku dejmidarek.cz.

NÁMITKA č.3: Ale my opravdu potřebujeme ty peníze!

Předěláváte bydlení nebo šetříte na něco velkého, o čem si myslíte, že to nejde dát svatebním darem jinak než penězmi?

Mám tip, jak nepřijít o to kouzlo daru a propojení s osobou, která ho darovala. Tady je:

Rozdělte si tu svou velkou věc na několik menších částí a ty si přejte. Např. rekonstrukci bytu můžete rozdělit na několik kachliček do koupelny, kliku u dveří, trochu betonu, několik prkének plovoucí podlahy apod.

Nezáleží už na tom, jestli vám někdo z hostů dá peníze do obálky napíše k nim „Na umyvadlo od dědy Honzy“ nebo si někdo dá opravdu práci a zjistí si, jakou podlahu chcete kupovat a ty desky na ni vám opravdu poctivě zabalí.

Ať tak nebo tak, pořád budete vědět, že toto umyvadlo je vzpomínka na dědu Honzu a tuto podlahu nám věnovala mamá s tátou.

NÁMITKA č. 4: Ale my chceme jet raději na ty líbánky!

Jasný, chápu. Vysněná svatební cesta k oceánu bez peněz by asi nedopadla a je to váš největší sen. I to je v pořádku. Ale opět doporučím pojmout to kreativněji, než si říct o peníze naházené do obálek.

Co konktrétně si na líbánkách přejete zažít? Potápění s delfíny? Degustaci vín? Lekci surfování?

Přejte si to, řekněte si o to a nechce si darovat konktrétní zážitky od konkrétních lidí.

invitation-907771_1920

Já si např. pamatuji, že jsme jako jeden ze svatebních darů dostali kulturní poukázku. A dodnes máme s manželem krásnou vzpomínku na úžasného Sluhu dvou pánů. A víme, díky komu jsme se do Národního divadla vypravili.

Takle to vnímám já.

Seznam darů jsme s manželem měli nejen na naší svatbě, ale píšeme si ho každý rok před vánocemi. A také během roku sníme a plánujeme, co bychom si přáli pořídit a co chceme zažít. A já bilancuji, sním a sepisuji svá přání i před svými narozeninami.

A co vy? Toužíte po penězích nebo spíše po milé radosti od svých blízkých?

Sněte, přejte si, sepisujte svá přání, radujte se z nich:)

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Pavlína Hanáčková
Pavlína je zakladatelkou značky svatebních výrobků Hany Wedding. Vytváří především oblíbené doplňky pro zábavu na svatbách a oslavách. Svatební práce i život ji daly zkušenosti, nadhled a radost z tvorby. Díky tomu inspiruje nejen nevěsty, jak udělat významný den pohodový a osobitý a jak zvládat přípravy s radostí a jak si k těmto příležitostem něco jedinečného vyrobit. Je autorkou koutku svatební zábavy a svatebního průvodce zdarma 7 tipů pro pohodovou svatbu a spokojené hosty.