kvetinovevily

Chystáte se zajít čerpat inspiraci na svatební výstavy? Nevíte, jestli je obejít všechny nebo okouknout jen tu ve vašem městě? Nebo naopak tu ve vašem městě vynechat a jet někam jinam? A co od takové akce vlastně očekávat? A co tam dělat, abyste nelitovali, že jste tam jeli zbytečně?

Vybrala jsem své zkušenosti, kdy jsem výstavy obcházela já. I své dojmy, kdy na ně teď jezdím jako vystavovatel.

Kupu čerstvých zážitků mám teď právě v sobě. Byla jsem minulý týden se svým stánkem Hany Wedding vystavovat na svatební výstavě. Výstava s názvem Svatební party nanečisto a JINAK. Zní to slibně. Mě osobně se moc líbí ten dovětek JINAK. A tak zjišťuju, co to znamená. (Přesně to samé jsem zjišťovala i u Wedding Bazaaru, který sliboval to samé). A u obou akcí to vážně nebyly žádné „sliby chyby“.

Když přeložím to JINAK, tak já to chápu tak, že:

 • Prostě jinak než, když se brali naši rodiče.
 • Jinak než jak nabízí velké tradiční svatební salóny.
 • Jinak než jak se to kopíruje rok po roku už deset až dvacel let pořád stejně.
 • Jinak než jak vše do detailů okopírovat od nějaké jiné nevěsty z internetu.
 • Zkrátka JINAK rovná se dát do toho něco svého, co je v souladu s životním stylem nevěsty a ženicha, něco originálního a jedinečného.
 • Nekupovat přeplácané zbytečnosti.
 • Spolupracovat s dodavateli, kteří svou práci dělají srdcem a ne peněženkou.

Všem těmto JINAK moc fandím.

A tak jsem moc ráda přijala pozvání na tuto Svatební párty nanečisto a JINAK. A s radostí jsem na ni zvala všechny nevěsty a ženichy (viz. má video pozvánka).

Tato akce byla od pořadatelky Mishuly úplně první. Teda vlastně nultá. Míša ji po skončení přečíslovala z prvního ročníku na nultý zkušební ročník.

Proč?

Protože už v průběhu akce se jí rýsovaly myšlenky, co by šlo vylepšit a udělat ještě víc JINAK. A ano, i proto, že se něco nepovedlo dokonale a mohlo by být JINAK. Mimochodem, dokonalost podle mě stejně neexistuje. Takže zkrátka to byla párty nanečisto, nultý ročník a příště to bude ještě lepší a ještě víc JINAK.

14589865_1793628170894906_808225330218445428_o

Já jako vystavovatel jsem neměla možnost sledovat průběh akce, takže pohled očima budoucích nevěst a ženichů nemám. Ale obešla jsem si stánky vystavovatelů a všude jsem narazila na milé a vstřícné lidi. A to vidím jako největší plus. A díky tomu mě moc netankují nedostatky jako např. socialistické prostředí kongresového centra nebo neodtékají umyvadlo na toaletách.

A co chci říct návštěvníkům výstav, tedy budoucím nevěstám a ženichům?

Co očekávat a co neočekávat od svatebních výstav?

#Neočekávejte nic!

14724560_1793629210894802_1610049011689584492_n

Proč?

Nechci, aby to vyznělo, že nemáte nic očekávat, protože na té výstavě stejně nic pro vás nebude. To ne. To byste tam ani nemuseli chodit.

Já se myšlenkou „neočekávat nic“ snažím řídit ve všem, co dělám.

 • Když totiž nic neočekávate, nemůže se vám stát, že přijde zklamání.
 • Neočekáváním nemůžete nic ztratit, ale jen získat.
 • Navíc očekáváním sami na sebe hrneme takový tlak, přes který se očekávání ani nemůže procpat a naplnit se.
 • Zároveň ale nebuďte pasivní. Místo očekávání sněte, přejte si, plánujte, říkajte sami sobě, co a jak chcete a jděte tomu naproti.

Pokud např. víte, že chcete svatbu skromnou a netradiční, jděte hledat inspiraci na netradiční výstavu. Pokud chcete velkolepou okázalou svatbu, navštivte luxusní veletrh. Ale opět na sebe neklaďte očekávání, že na akci vyřešíte svatbu a budete mít všechnu inspiraci a podepsané rezervace s dodavateli.

Neočekávejte. Prostě jen přijďte, nechte se inspirovat, kochejte se a vybírejte to nejvhodnější, co naplňuje vaše představy.

A co když žádnou inspiraci nenajdete? Nebo co když jste přeci jen něco málo očekávali a nenaplnilo se to?

#Najděte v tom to pozitivní.

14724396_1793629180894805_2593425220580442125_n

Berte to tak, že aspoň víte, co nechcete. Tohle vás nezaujalo, tak tak to asi nechcete. Přes to nevhodné se tak prokoušete k tomu, co je pro vás nejhodnější. Prostě i z toho špatného si berte to dobré.

Já se přiznám, že na té Svatební párty, kde jsem byla se mi také na 100% nepodařilo držet se pravidla „neočekávat“. Nabalila jsem s sebou spoustu věcí na prodej. I když jsem si říkala, že je říjen, není čas na nakupování na svatby. Tak přeci jen jsem chtěla být připravená, kdyby návštěvníky uchvátila nákupní horečka.

A víte co? Neuchvátila. Prodala jsem jeden jediný mechový polštářek na prstýnky. (Zdravím ten snoubenecký pár, který si ho koupil:)) A když jsem po skončení akce balila všechny ty plné krabice zase zpátky a cítila se trochu zklamaně, říkala jsem sama sobě:

Sakra, co se děje? Vždyť jsi říkala, že nic neočekáváš, tak proč tě to tak žere? Hm, asi jsi přeci jen něco málo očekávala, viď? Tak to teď s tím blbým pocitem uděláš? Pojď na to mrknout z té lepší stránky.

hanywedding

A tak jsem si zase sama se sebou pokecala a našla pozitiva v této situaci. Např. mám doma několik krabic s hotovými věcmi. Hecla jsem se před výstavou a teď mám volno. Nemusím teď moc vyrábět, protože sklad je naplněný.

Krabice se sice nevyprázdily, zato letáčky a vizitky ubyly, takže se na své zákazníky můžu těšit, až přijde ta pravá svatební horečka. A další pozitivum – můžu své zkušenosti s očekáváním a neočekáváním napsat do tohoto článku a inspirovat plno dalších lidí:)

Co dál chci poradit kromě neočekávání?

#Nehodnoďte, nesuďte, nesrovnávejte.

Pokud se vám nějaká výstava líbíla víc a nějaký míň, je to úplně v pořádku. Každý máme jiný vkus, jiný styl a tak to má být a tak to mají i jednotliví organizátoři výstav i jednotliví vystavovatelé.

Pokud vás něco neoslovilo, naložte s tou informací pro sebe tak, že aspoň víte, co nechcete.

Není potřeba to hodnotit. Prostě to jen přijměte, že něco je takové a něco makové.

Jestli nechápete, jak to myslím, představte si svou svatbu. Uděláte si ji podle svých představ, ale hosté třeba mají jiný vkus. Určitě nestojíte o to, aby si pak s kamarády šuškali „Ta měla hroznou svatbu, to Eva to měla o dost lepší.“

Každý děláme to nejlepší, co dovedeme a co vychází z nás. Není potřeba se v tom šťourat. Neexistuje dobré ani špatné.

Tak konec filozofování, teď se na svatbní výstavy mrkneme ještě prakticky…

Jak vytěžit ze svatebních výstav to nejlepší pro vás a váš den?

 • Choďte na výstavu ve dvojci s partnerem. Hned na místě zjistíte, na čem se shodnete a jestli máte podobné představy.
 • Sbírejte letáčky a vizitky. Pokud si myslíte, že si nějakou firmu zapamatujete, protože má snadný název, tak věřte, že dost možná nezapamatujete. Obejdete desítky dalších stánků, pokecáte s několika přáteli, zkouknete přehlídku, dáte si svařák u stánku, a tak dále. Váš mozek dostane tisíce dalších podnětů a až si za měsíc budete chtít vzpomenout, na název webovek té firmy, která vás tak zaujala, tak budete vzpomínat marně.
 • Třiďte si vizitky. Dávejte si na jednu kupičku ty firmy, které vás hodně zaujaly a jste si skoro jisti, že o jejich produkty budete mít zájem. A na další kupičku ty ostatní, ke kterým se třeba ještě vrátíte v dalším výběru.
 • Foťte si. Foťte si, co vás zaujme. Snadněji si pak zpětně vybavíte, co konkrétně vás zaujalo u jaké firmy a celkově budete mít vizuálně jasnější představy pro další svatební plánování.

14711229_1793629324228124_7992651435812049788_o

Hotovo? Máte jasno ve stylu svatby a dodavatelích?

Super, gratuluji. Je to to zásadní, co pro plánování svatby potřebujete. Tak teď už si jen „naporcujte slona“ a pusťte se do příprav po jednotlivých částech.

A co když to nevzládnete dokonale?

Znovu opakuji: Dokonalost neexistuje. Prostě jen dělejte to nejlepší, co teď právě dovedete. Ale ne lepší! Nestažte se o nic víc, než jak to cítíte.

A další opáčko: Nesuďte, nehodnoďte, nesrovnávejte. Ani svatební výstavy, ani ostatní svatby, ani názory ostatních. Prostě jen přijměte, že je něco tak a tak a respektujte to. Není potřeba rozhazovat názory a masírovat si ego.

Když tohle zlvádnete u sebe, veřte že to půjde lépe i hostům na vaší svatbě. I přesto, že třeba svatba nebude podle jejich vkusu.

Jak dál se s tím prakticky poprat? Mrkněte na další mé tipy ve Svatebním průvodci zdarma. Má svatba nebyla zdaleka dokonalá. Ale dělali jsme to nejlepší, co jsme v tu chvili uměli. Teď bych několik věcí udělala jinak. Jak? To se dozvíte v průvodci. Stáhněte si ho zdarma.

ebook svatební průvodce

 

Přeji krásné a pohodové svatební plánování.

Pavlína

PS: Původně jsem chtěla napsat článek jako report z akce Svatební párty nanečisto a JINAK. Ale nějak se mi to v průběhu psaní  (a taky po přečetení fb diskuse z této akce) zvrtlo do rozdávání rad a mouder. Napište mi, jestli vám článek v něčem pomohl. Budu ráda i za vaše pohledy na věc:)

 

 

 

 

Uložit

Uložit

Pavlína Hanáčková
Pavlína je zakladatelkou značky svatebních výrobků Hany Wedding. Vytváří především oblíbené doplňky pro zábavu na svatbách a oslavách. Svatební práce i život ji daly zkušenosti, nadhled a radost z tvorby. Díky tomu inspiruje nejen nevěsty, jak udělat významný den pohodový a osobitý a jak zvládat přípravy s radostí a jak si k těmto příležitostem něco jedinečného vyrobit. Je autorkou koutku svatební zábavy a svatebního průvodce zdarma 7 tipů pro pohodovou svatbu a spokojené hosty.