Svatební vývazky – DIY návod + rady a tipy [+VIDEO]

Dub 15, 2018 | DIY - tipy a návody, Videa

Svatební vývazky – to jsou ty mašličky, jak se společně s myrtou nebo jinou větvičkou zeleně připínají na oděv svatebčanům, aby se poznalo, kdo patří k dané svatbě.

Vývazky jsou jedny ze svatebních doplňků, které se dají celkem dobře zvládnout vyrobit a proto si je nevěsty často chtějí zkusit vyrobit samy.

Složité to není, když si na to uděláte systém. Ale samozřejmě je to práce a zabere nějaký ten čas. No pokud jich potřebujete hodně, tak hooodně času. Ale trpělivost vývazky přináší:)

VIDEO POSTUP KROK ZA KROKEM
Postup, který na vývazky používám já, vám ukážu krok za krokem ve videu:)
DALŠÍ RADY A TIPY

Polštář?

Kromě polštáře můžete na zapíchnutí šablony použít třeba kus polystyrenu. Já používám polštář, který mám na klíně a mám u tvoření takovou gaučovou pohodičku. Ale je pravda, že už mám polštářek trochu „rozpíchaný“.

Manufaktura

Pak používám ještě jeden polštář, na který si špendlím všechny hotové ale nesešité vývazky. Nejprve namotám vývazek a přišpendlím špendlíkem. Pak ho i s tím špendlíkem přišpendlím na jiný polštář a jdu motat další vývazek. Teprve, když mám namotané všechny, tak pak je všechny jdu sešívat jehlou a nití. A v dalším kroku každý vývazek zkotroluji a dostřihnu stužky do správného tvaru. Tento systém je rychlejší než dělat celý postup jednotlivě pro každý vývazek zvlášť.

Zdobení

Každý vývazek můžete ještě něčím dozdobit. Ve videu jsem nic takového nedělala, použila jsem špendlík s ozdobnou hlavičkou a myslím, že jako ozdoba tento špendlík stačí. V jednoduchosti je krása:) Nicméně, pokud máte potřebu zdobení, můžete použít třeba knoflíčky nebo dřevěné výřezy, např. srdíčky, kytičky nebo jiné aplikace (galanterní aplikace, ne ty v mobilu!) podle vašeho gusta. Všechno je k objednání všude možně na internetu. Knoflíčky můžete přišít, ostatní ozdobičky můžete přilepit tavnou pistolí.

Špendlík

U vývazků nezapomeňte na špendlík. Pokud použijete ten s ozdobnou hlavičkou, tak zmáknete dvě mouchy jednou ranou – máte ozdobenou vnější část a zároveň máte vevnitř špendlík, který můžete píchnout do oděvu. Pokud tyto špendle dávat nebudete, tak pak doporučuju varintu malého zavíracího špendlíčku z druhé strany. Menší špendlíky jsou šetrnější k oděvu a zavírací varianta je fajn, že vývazek hosté nikde neztratí.

Stuhy a další materiály

Stuhy můžete použít klasické taftové – to jsou takové matné, nejsou vzhledově nejhezčí, ale dobře se s nimi pracuje. Nebo atlasové stuhy – ty jsou lesklé,  ale pracuje s nimi hůř. Často se třepí. Ve videu jsem použila barevno stuhu taftovou a bílá byla leská atlasová. Právě ta leská se hodně třepila. Takže mi nezbylo nic jiného než každý konec stuhy trochu ožehnout na plamenem svíčky. Zní to děsivě, ale pokud se vám stuhy třepí, tak to udělejte, ať se vám vývazek nerozpadne. No pak další možnost, co použít místo stuh, jsou přírodní materiály – juta nebo krajka.

Buďte originální

Nedržte se jen klasiky a fotek, které najdete na internetu. Vymyslete si vlastní model. Vemte do ruky pár stužek, něco zkuste. Zkuste to třeba i jinak, udělejte si pár různých návrhů a nějaký vyberte. Nemusíte se ani držet mé šablony z videa. Jesti se vám líbí třeba drobnější vývazky, udělejte si menší šablonu. Já třeba na svou svatbu jsem měla vývazky, kterým chyběla ta prostřední bílá stuha. Nelíbila se mi, chtěla jsem to jinak než ostatní. A tak vznikly obyčejné mašličky ze dvou vrstev stuhy – jedné barevné a přes ní ještě průhledně bílé. A prostřední stuha už nebyla žádná – jako tady na fotce.

Myrta nebo buxus?

Tak to je stejná otázka jako jestli si připít sektem nebo činzánem. Pokud chcete mít hogo fogo, tak zvolte klasiku – myrtu. Jen počítejte s tím, že pokud si ji nepěstujete doma, tak se vám u placení protočí panenky. Ale tak je to jednou za život, tak co, že? A jestli vám je to jedno a chcete tam mít prostě jen něco zelenýho, tak vemze nůžky a běžte si pro buxus, který pěstuje každá druhá rodina na zahradě nebo je najdete i v parku. A buxus má i tu výhodu, že má tlustší šťopky a líp se propichují špendlíkem než tenoučky šťopky myrty.

Něco úplně jinýho

A poslední alternativa, pokud se s vývazky motat nechcete a chcete mít něco jinčího – tak jsou placičky místo vývazků. Můžete na nich mít své iniciály i obrázek myrty, takže už pak ani tu opravdovou nemusíte shánět. Tyto seženete u mě na fleru.

Začněte včas

A teď úplně nejdůležitější mega rada na závěr. Začněte včas. Výroba sice není složitá, ale zručnost i čas opravdu zabere. Tak to nenechávejte na poslední chvíli. Jak to dopadlo u mě vám snad ani nebudu říkat. A nebo jo, řeknu. Odstrašujících příkladů není nikdy dost:) Já jsem své vývazky začala tvořit v květnu (svatba v červnu). Měli jsme s kamarádama sraz na sledování mistroství světa v hokeji. Hokej mě moc nebere, ale chtěla jsem být s nima, tak jsem si s sebou vzala stužky a šmudlala tam ty vývazky. Stihla jsem asi půlku a řekla si, že zbytek dodělám někdy jindy, však času dost. No, ten zbytek jsem vytáhla den před svatbou. Chvíli jsem je motala v autě na cestě (měla jsem den před svatbou naplánovanou kontrolu v nemocnici), to šlo dost blbě, ušila jsem jich jen pár. A na zbytek došlo až těsně před půlnocí večer před svatbou. Ne ne, to vážně nebylo ideální a pohodové.  No, dostat se do stresu u mě tenkrát taky nebylo nic neobvyklého a své svatební objevy a poučení jsem pak sepsala sem>>

Tak jo, to je vše

Tak to je asi vše, co jsem chtěla k vývazkům napsat, snad jsem na nic nezapomněla. Kdybyste měli dotazy, postřehy pište do komentářů k tomuto příspěvku na facebooku. A já se budu těšit zase příště:)

Mějte se krásně,

Pavlína

Pavlína Hanáčková
Pavlína je zakladatelkou značky svatebních výrobků Hany Wedding. Vytváří především oblíbené doplňky pro zábavu na svatbách a oslavách. Svatební práce i život ji daly zkušenosti, nadhled a radost z tvorby. Díky tomu inspiruje nejen nevěsty, jak udělat významný den pohodový a osobitý a jak zvládat přípravy s radostí a jak si k těmto příležitostem něco jedinečného vyrobit. Je autorkou koutku svatební zábavy a svatebního průvodce zdarma 7 tipů pro pohodovou svatbu a spokojené hosty.